28/06/2019

E-arved ei ole saatanast

Alates 1. juulist toimub Eesti arveldusmaastikul märkimisväärne muudatus. Avaliku sektori ehk riigiga seotud organisatsioonidele teenuseid osutavad või kaupu müüvad ettevõtted saavad tasu vaid e-arvet esitades. Toonitan siin taaskord ja tuuleveskitega võideldes, et see ei ole pdf fail vaid operaatori vahendusel saadetav tehnoloogilise nimega “masintöödeldav” e-arve.

Meile kirjutavad ja helistavad ettevõtjad, kes küsivad: e-arved on saatanast, kuidas pagan ma neid saadan? Me vastame nii: e-arve ei ole saatanast, ta aitab kulusid kokku hoida ning mis kõige tähtsam, suureneb võimalus raha tähtaegselt kätte saada. Väheneb ju automatiseerimise käigus inimese tehtavate vigade ja viivituste maht. E-arve saatmist vahendavad mitmed operaatorid, koos meiega Omniva, Telema, riigil on püsti pandud veebipõhine raamatupidamisekeskkond e-arveldaja. Nende kõikidega saabki saata ning Fitek teeb seda tasuta.

Minult on küsitud, miks on e-arvete saatmiseks vajalik operaator. Aga seepärast, et operaator liigutab arved esitajalt saajale, annab andmetele standardijärgse kuju ning garanteerib arvete kohale jõudmise. Ka näiteks mobiilside või pangaülekanded toimuvad operaatorite vahendusel. Jah, see võib maksta raha, kuid teenuse toimimine on tagatud.

Kardetakse, et kui anname arved-andmed kellegi kolmanda kätte, võib ta suure vennana neid jälgima asuda. Kinnitan, et see kartus on alusetu, sest kellele neid andmeid päriselt vaja on? Fitek on ligi 20 aastat Eesti tippettevõtete arveid vahendanud ja meid on usaldatud!

Kas raamatupidaja töö väheneb? Jah ja ei. Kui arvete saatmisele ja vastuvõtule hakkab vähem aega kuluma, võib raamatupidajal jääda aega üle. Me saame raamatupidajale anda finantsdirektori “pagunid” ja lasta tal ettevõtte jaoks märksa kasulikumat tööd teha.

Vahel tundub, et oleme aastatepikkuse e-arve jutuga ettevõtjad ära hirmutanud. Eestis liigub operaatorite vahel xml-fail, millele lisaks on pandud pdf pilt. Sest klient tahab näha arve pilti. Meie omanike juures Belgias on aga vastupidi. Seal on arve pdf ja selle juurde pannnakse xml. Tundub küll vana koolina tänases innovatsioonist tulvil maailmas, aga äkki on see lahendus vähem tuuleveskitega võitlemise moodi: inimestele pakutakse vana, lisades sinna juurde uut.

Me tahame, et e-arvete saatmine oleks hästi lihtne ja püüame luua arvete saatmise lahendused lihtsalt kasutatavaina. Sellest lähtudes kaasajastasime ka arved.ee.

Riigi tegevus e-arvete kasutuselevõtul on katalüsaator erasektorile. Majandus- ja kommunikatsiooni ministeeriumi väitel saadab riigile arveid üle 60 000 ettevõtte

Tahaks loota, et kui aastaga juba 10 000 erasektori saadavad omavahel e-arveid, siis see on suur samm edasi. Kindlasti motiveeriksid ettevõtteid e-arveid saatma õnnelikud ostjad, kes ei soovi pikki arveid käsitsi sisse toksida ja ostavad pigem neilt, kel on protsessid kiiremad.

Karl-Eric Schneider

Fitek AS tegevjuht

teenindus@fitek.com

arved.ee

 

Fitek käivitas Euroopa e-arvete portaali InvoiceGate.com, mis võimaldab väikese ja keskmise suurusega ettevõtetel saata ning saada e-arveid lihtsalt ja läbipaistvalt. E-arvete portaal on moodsa väljanägemisega tehnoloogiliselt arenenud platvorm. Platvorm võimaldab kasutajal saata ning saada e-arveid nii kohaliku kui Euroopa võrgustiku PEPPOL kaudu. E-arvete portaal käivitati Eestis 2019. aasta juunis.

Lisateave

Fitek käivitab üleeuroopalise e-arvete portaali InvoiceGate.com, kus Euroopa väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted saavad e-arveid lihtsalt ja mugavalt saata ning vastu võtta. Eestis hakkas 2019. aasta juunis tööle täielikult uuendatud arved.ee, mis lubab e-arveid tasuta saata.

Lisateave

Nagu iga uue asja puhul on ka e-arvete osas raamatupidajatel ja ettevõtte juhtidel rida küsimusi, millest olulisem on tõenäoliselt see, et mida me e-arvetele üleminnes võidame? Nii e-arve saatmisel kui ka vastuvõtmisel on paber- ja pdf-arvega võrreldes mitmeid eeliseid, näiteks automaatne e-arvete arhiiv ja arvete liikumise läbipaistvus, tutvustas Äripäeva e-arveldamise seminaril „Hinda aega” finantstehnoloogiafirma Fitek ärijuht, e-arvetele ülemineku protsessi üks entusiaste Andres Lilleste.

Lisateave